A mai napon egy kicsit filozófikusabb vizekre evezek és leírom az Idővel kapcsolatos gondolataimat. Régóta tervezem már, hogy elő vegyem ezt a témát amit szerintem segít majd másoknak is, hogy teljesen máshogy nézzenek erre a témára.
Mi az Idő?
Nehéz kérdés… Nehéz megfogalmazni, mert tulajdonképpen nem tudni, hogy ez most az érzékelésünk terméke, egy szellemi megfigyelés, vagy a világ alapvető tulajdonsága. Sokan próbálták már megfogalmazni, mi is az idő. Sok tudós és filozófus, de pontos definíciót talán még mindig nem sikerült senkinek találnia. Mindenesetre egy lineáris dolognak érzékeljük, ahol a múltból haladunk a jelenen át a jövő felé. Jön egy esemény ami végül lecseng, de közben kezdődik egy másik. Attól függően, hogy a térben jelenleg hol vagyunk megtalálhatóak, történnek velünk az események. Így leginkább a Teret és az Időt egyszerre szokták emlegetni, mintha úgy össze fonódott volna, hogy egymás nélkül nem is tudnak létezni.
Sokszor emlegetik az Időt, mint negyedik dimenziót. A megfogalmazása valahogy úgy van, hogy minden időpillanatban létezik egy adott háromdimenziós helyzet… Talán így érthetőbb, miért is elválaszthatatlan az Idő a Tértől. De ez nekem így sántít egy kicsit, a negyedik dimenziós megnevezés. Legalábbis, az eddig használt, térben ábrázolhatóakhoz képest. Erre még vissza térek…
A kezdetek óta fontos szerepet tölt be az emberek életében ez a nem látható és érzékszervekkel nem érzékelhető fogalom. Mégis, tudjuk hogy létezik valahogy. Hiszen érzékeljük az Idő múlását. Az évezredek alatt még azt is kitaláltuk, hogyan lenne jó mérni azt. Jöttek a különféle szerkezetek, a legegyszerűbb napórától kezdve a homokórát és a mechanikus szerkezeteken át egészen az atomórákig. Kitaláltuk, hogy bontsunk egy napot órákra, azokat percekre. A napokból hogyan legyenek végül hetek és hónapok, majd a hónapokból évek. A társadalmak és birodalmak mindig valamilyen nagyobb eseményhez kötötték idejüket vagy annak elejét. Elég csak Krisztus előtti vagy utáni időszámítást megemlítenem. Megtanultuk, hogy az évben vannak évszakok és ezekben mit mikor érdemes csinálni ami sokat tett az emberek tuléléséhez, alkalmazkodásához és fejlődéséhez mert kiszámíthatóbbá tette az életet. Mégis, mindezzel nem kerültünk közelebb a nagy kérdéshez, hogy mi is az idő?
Az Idő részei
A Múlt a már megtöntént eseményeket rejti magában, van róla emlékünk. Emlékeink között szívesen elidőzünk olykor, mert kedves a szívünknek. Vagy épp borzongva emlékszünk vissza rá, mert nem volt olyan kellemes valamit átélni akkor.
A Jelen sem olyan nagy ördöngősség. A MOST pillanata van a jelen pillanatában. Most történik a jelen a világ minden egyes részén és azon túl is.
A Jövő pedig a nagy lehetőségek hazája és egyúttal nagy félelmeink központja is lehet. A jövőt rendszeresen elképzeljük, álmodozunk és milyen boldogan tesszük ezt! Egészen addig amíg valahogy félelmeink nem kerítenek minket hatalmukba, és félünk milyen rettenet vár minket az ismeretlenben.
Konklúzió
Szóval, az hogy mi neked az idő, döntsd el saját magadnak. Nem tudnánk közös nevezőre jutni, ha csak az átlagos világ nézeteit tartanánk szem előtt. Mindenkinek van róla véleménye, és ezek a vélemények általában ritkán egyeznek. Talán ezért is szokta mondogatni nekem Buddha, hogy az Idő nem más, mint egy illúzió. Hogy miért illúzió? Mert a jelenen kívül más nem létezik. A múltban akkor volt egy JELEN pillanat. A jövőben pedig lesz akkor egy JELEN pillanat.
Az Idő, más szemmel
Mint említettem, az Idő, mint negyedik dimenzió nem állja meg a helyét. Sőt, a tér nélkül talán nem is lenne értelme. A tudományban is együtt szokták emlegetni: „Téridő“. Ha meg nincs értelme egyiknek a másik nélkül, akkor nem is kezelném külön. A téridő tehát a harmadik dimenzió. Ahhoz, hogy tovább folytassuk az elmélkedést, nézzünk meg egy kis videót.
A videóban úgy vezetik fel az időt, mintha pénz lenne. A pénz meg, remélhetőleg már mindenki úgy tekint rá, hogy az egy eszköz. Nézzünk hát az időre is úgy, mint egy eszközre. Lehetőséged van rá, hogy úgy bánj vele ahogy szeretnél. Már csak az a kérdés, hogy jól vagy mostohán bánsz vele? Azért jöttünk ide erre a Földre, hogy tapasztaljunk. Ennek csak az szabhat határt, hogyan fektetjük be időnket. Ha okosan fekteted be, akkor sok mindent elérhetsz és megtapasztalhatsz. Azért ez a gondolatot ne fordítsd meg, hogy a pihenés akkor rosszul befektetett idő. Van amikor erre is szükség van, mert ezzel készülsz fel egy mozgalmasabb időszakra.
Akkor mégis mi az Idő?
De nézzük meg pontosabban, mi is az Idő? Az Idő egy energia ami mozgásban tartja az anyagi világban lévő eseményeket. Szoktuk mondogatni, hogy bizonyos változásokhoz több idő kell, és van amihez kevesebb. (Van amikor a teremtésről mondjuk ugyanezt.) Így mondhatjuk, hogy az idő maga a változás! Az idő, az az energia, ami a változást folyamatosan elhozza és megújítja mindazt amit anyagnak nevezünk.
Így tehát az Idő hétköznapi értelemben nem más, mint a körülöttünk lévő Világ változásának a megfigyelése.
Gondoljuk ezt picit tovább. Mivel tudjuk, hogy a teremtéshez energia kell, van amihez több és van amihez kevesebb, akkor az Idő maga a teremtés is. Az anyagi világban az Idő lehet az ami megadja a lehetőséget az emberek számára, hogy teremtsenek. Megadja a plusz energiát hozzá, vagy magát a képességet jelenti amit kölcsön kaptunk Atyánktól.
Hogy miért jutottam erre? Mert az idő elég szorosan kapcsolódik a kvantummechanika elveihez és ezáltal a teremtéshez is. Van egy rész az erről bemutatott videóban, hogy „egy részecske egészen addig amíg meg nem figyelik, addig bármilyen állapotban lehet. Mintha egy időben lenne végtelen mennyiségű állapotban. Ha te a Világegyetemnek a gondolataiddal energiát küldesz, lévén ezt akarod megteremteni (akár akarva, akár akaratlanul), az Idő ebbe az állapotba fogja terelni a világegyetem részecskéit, hogy azt tapasztald meg amit bevonzottál magadnak.
Ezek után dönthetsz úgy, hogy meglovagolod az időt, mint egy hullámot a szörfösök vagy el is tétlenkedhetsz a tévé/számítógép/telefon előtt. Csak rajtad áll, mivel töltöd ki a napodat!
Érdekességként
Akkor milyen lehet a negyedik (tér)dimenzió? Elméletben már megtalálták, de hogy tényleg ilyesmi lehet a valós negyedik térdimenzió, arról biztosat talán csak az Égiek tudnak mondani nekünk. Első ránézésre, talán egy optikai csalódásnak tűnik. Lásd alább a képet. Az agyunknak biztosan nehéz felfognia, de biztosan közelebb van ahhoz, mint amit eddig negyedik dimenziónak neveztünk.